Döner Kesme Makinası

Döner ülkemizde çokça tüketilen yemeklerden biridir. Dönerim kesimi de lezzeti kadar önemlidir. Bu yüzden dönerin lezzeti döneri kesen ustadan ustaya farklılık göstermektedir. Közde ya da dikey sacda yapılan dönerin yapıldığı tarihten beri dönerin kesimi için döner bıçağı kullanılmaktadır. Ancak direkteki eti parçalamamak için eti ince kesmeli ve bu işi yapabilmek için ustalık gerekmektedir.

Son yıllarda ise hem ustaları yormamak hem de kesilen dönerdeki hijyeni arttırmak için döner kesme makinesi icat edildi. Yaklaşık 10-15 yıllık tarihi bulunan döner kesme makinesinin özellikleri ve birçok türevi vardır. Döner kesme makinesinin bıçakları tamamen paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Bu sayede etler hiçbir şekilde kir, pas, küf gibi etkenlerle karşı karşıya kalmaz.
Döner Kesme Makinası Bıçakları
Döner kesme makinasının bıçakları üründen ürüne değişiklik gösterebilir ama genelde düz bıçak kullanılmaktadır. Makinelerin kullandığı enerji miktarı makinelerin işlev özelliklerine göre değişmektedir. Döner kesme makinelerinin ebatları ve ağırlıkları makineden makineye çok farklılık göstermese de bıçak çeşidi, tutma kolu gibi özelliklerden dolayı ufak farklılıklar gösterebilir. Makinelerin dönerin kesim miktarı da yine bıçaktan bıçağa değişir. Bu makineler döneri ortalama 0.5 mm ile 2 mm arasında kesmektedir.
Döner kesim makineleri genellikle yukardan etkilidir. Döner kesim makinelerinin aparatları takıp çıkarılabilir olduğundan temizliği kolay ve pratiktir. Temizliği kolay olan döner kesme makinaları genellikle aliminyum parçalardan üretildiği için tamir işlemleri ve parça fiyatları uygun fiyat aralığında olmaktadır. uzun ömürlü olan döner kesme makinalarının tamiratı marka ve modellerde farklılık göstere bilmektedir. Döner kesme makinalarının parçaları arıza durumunda kolayca bulunulabilen parçalar olmaktadır.

Döner Kesme Makinesi Fiyatları

Döner kesme makinesi fiyatları arasında çok bir fark olmamakla beraber 700 TL ile 3000 TL fiyatları arasında bulunabilir. İkinci el döner kesim makinelerinin de fiyatları arasında çok bir fark olmamakla beraber 600 TL ile 3000 TL fiyatları arasında bulunabilir. Döner kesme makinalarının fiyatları markadan markaya ve işlevlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak döner kesme makinalarının fiyatları birbirine yakınlık göstermektedir.