Çay Makinesi
Çay makinesi, çaydanlıklarla hemen hemen aynı boyutta veya büyük olan, aile ve kalabalık ortamlarda kullanılan çay demlemeye ve su ısıtmaya yarayan bir mutfak aletidir. Çay makineleri oldukça çeşitli özelliklere sahiptir. Otomatik kapanma, suyu sürekli olarak sıcak tutma farklı çay türlerini demleme ve otomatik çay demleme gibi özelliklere sahip çay demleme makineleri bulunmaktadır.
Çay makineleri evlerde sıklıkla kullanılan bir mutfak aletidir. Evlerde kullanılan ev tipi çay makinelerinin 0,7 litre kapasiteli olanı genellikle tercih edilmektedir. Büyük ve kalabalık bir aileye sahip olan evler için üretilmiş olan su alma kapasitesi büyük olan çay demleme makineleri de vardır. Çay makineleri alacak olan kişiler bu kriterlere dikkat ederek çay makinesi satın alırlar.
Çay Makinesi Modelleri
Üç farklı çeşitte çay makinesi modeli vardır. Semaver tipi çay makineleri, ev tipi çay makineleri, 2’li yan yana olan çay modelleridir. Semaver tipi çay makineleri genellikle kalabalık ortamlarda, iş yerlerinde kullanılan bir çay makinesi modelidir. 3 litre ve 6 litre arasında değişiklik gösteren su alma kapasitesine sahiptir. 1100 watt ile 2500 wat arasında değişen ısıtma gücüne sahip semaver tipi çay makineleri vardır. Aynı anda 120 bardağa kadar çay demleme kapasiteli iki katlı semaver tipi çay makinesi modelleri bulunur.
Ev tipi çay makineleri daha çok hızlı ve pratik ve küçük ebatlarda olduğu için küçük mutfaklarda tercih edilen bir çay makinesi modelidir. 600 watt ile 2500 watt arasında değişen ısıtma gücüne sahip ev tipi olan çay makineleri vardır. Kullanılan ev tipi makinelerin temizlenmesi kolaydır. Kullanım yapısı ergonomik ve pratiktir. Ev tipi çay makineleri kullanıcıları istedikleri takdirde farklı ısıya dayanıklı demlikler tercih edebilirler.
2’li yan yana olan çay makineleri ev ortamında daha çok kullanılan makinelerdir. Isıtıcı ve demlik bölümleri üst üste değil yan yana olan bir çay makinesi modelidir. Genellikle evde kalabalık olduğu zaman, misafir geldiği zaman kullanımı olur. 600 watt ile 2500 arasında değişen ısıtıcı gücüne sahip çay makineleridir.
Çay Makinesi Alırken Dikkat Gereken Unsurlar
Çay makinesi alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında su haznesinin geniş olması ve enerji tasarruflu bir makine olmasına dikkat edilir. Kullanımının kolay olmasına dikkat edilmelidir. Kullanım alanına göre çay makinesi modeli tercih edilmelidir. Hızlı çay ısıtma özelliği olan çay makineleri alınmalıdır.