ET VE KEMİK KESME TESTERESİ
Et ve kemik testeresi asırlar boyunca hayvan eti ve kemiği kesiminde, tıbbi alanda, okulda birçok derste verilen eğitim ve araştırmalarda kısacası bunun gibi birçok konuda rehavet görmüştür. Asırlar boyu kullanılan testerenin insan gücüyle olması hem kesimi güçleştirmiş hem de aşırı yorucu bir iş olmuştur. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte elektronik et ve kemik testere makineleri yapılmış olup insan gücünü ve hatasını minimal seviyeye indirmiştir.
Et ve kemik kesme testeresi, hastane, otel, yemekhane, okul, yurt, lokanta ve buna benzer birçok yerde et işleme endüstrisinde ağırlıklı olarak kullanılan et, kemik, kemikli et ve donmuş gıdaların farklı boyutlarda parçalara ayırması amacıyla, şerit ya da daire testere şeklinde tasarlanmış aletlerdir. Tedarikçi veyahut imalatçının bir temsilcisi tarafından tezgahın kurulması sırasında, kullanım konusunda eğitim almış bir operatör tarafından kullanılabilir. Makine et işleme endüstrisinde yoğun bir şekilde kullanılan et, kemik, kemikli et ve donmuş gıda işleme ihtiyacını yok etmek maksadıyla kullanılır.
Et ve Kemik Kesme Testeresi Kullanımı
Et ve kemik kesme testeresi kullanımı zemin üstü daire testere aletlerinde, kesilecek ürün, beslenme tablasına elle yerleştirilir ve mamul itici aracılığıyla testere bıçağının kesme bölgesine doğru iletilir ve doğranma şeklinde olur. Şerit testere tezgahları, kesilecek mamuller zemin tiplerinde, sabit ilerleme tablası veya kızak ilerlemeli tabla üstüne elle koyulur ve testere bıçağının kesme bölgesine doğru mamul sürücü vasıtalar tarafından konulmaktadır. Et ve kemik kesme testeresinin sotumluluğu tamamen kullanan kişiye ait olmaktadır. Temizliği, bakımı, ve kullanımı çok kolay olan ve kemik kesme makinaları dikkatli bir şekilde kullanılmaz ise tehlikeli durumlara sebebiyet verebilmektedir.
ET VE KEMİK KESME TESTERESİ FİYATLARI
Et ve kemik kesme testeresi fiyatları ürünün işlevine göre değişiklik gösterebilmektedir. Evde kullanıma yetebilecek et ve kemik kesme testereleri ortalama olarak 30 ile 200 TL arasında değişmektedir. Bazı elektrikli modelleri ise ortalama 600 TL civarındadır. Endüstriyel alanda kullanılan et ve kemik kesme makineleri 5000 TL ile 10000 TL arasında bir değer almaktadır.