Kumda Türk Kahvesi Makinesi
Kumda türk kahvesi makinesi bir mutfak ekipmanıdır. Bu makine ile türk kahvesi kum dolu bir ocak üzerinde kumun ısıtılması ile türk kahvesi pişirilir. Kumda kahve makinesinin bir diğer adı ise kümde kahve ocağıdır. Son dönemlerde revaçta olan bu mutfak ekipmanın üst bölümünde bir hazne vardır. bu haznede ateş tuğlası yapımında kullanılan bir kum vardır. elektrik yardımı ile ısıtılan bu kum istenilen sıcaklığa gelir.
Kumun içerisine yerleştirilen kahve kumların sıcaklığı ile pişirilir. Ve kumda türk kahvesi servis edilir.Bu kumda türk kahvesi ocağında pişen türk kahvesinin lezzeti ile normal ocaklarda veya elektirikli cezvelerde pişen türk kahvesinin lezzeti aynı değildir. Kumda kahve makinesinde pişen kahvenin tadı daha lezzetli olur. Kumda kahve makinesi ile pişen kahvelerin tiryakisi insanlar oldukça fazladır.
Kumda Kahve Makinesi Çeşitleri
Kumda kahve makinesi çeşitleri boyutlarına göre sınıflandırılmıştır. Küçük boy kumda kahve makinesi, büyük boy kumda kahve makinesi, orta boy kumda kahve makinesi kumda kahve makineleri çeşitlerindendir. Kumda kahve ocakları formlarına göre sınıflandırılmıştır. Formlarına göre sınıflandırılmış olan kahve ocakları; kare kumda kahve makinesi, dikdörtgen kumda kahve makinesi ve silindirik kumda kahve makinesidir.
Farklı boyutlardaki cezveler ile aynı anda çok sayıda kahve pişirme olanağı sağlarlar. Kumda kahve makinesi genellikle bakır olarak piyasada bulunur. Bakır olarak piyasada bulunmasının nedeni ise geleneksel bir görünümü amaçlamış olmasıdır. Bakır kaplama olmayan kumda kahve makineleri de oldukça fazla sayıda piyasada bulunmaktadır.
Kumda Kahve makinesi Fiyatları
Kumda kahve makinesi fiyatları ürünün enerji gücüne göre değişmektedir. Bakır olarak üretilen kumda kahve makinelerinin fiyatı bakır olmayan kumda kahve makinelerinin fiyatına oranla fazladır. Kumda kahve makinelerinin fiyatları boyutlarına göre de şekillenmektedir. Kumda kahve makinelerinin kullanıcıları ihtiyaçlarına göre olan boyutunu belirlenmeli ona göre kahve makinesi alınmalıdır.
Kumda kahve makinelerinin kullanımı diğer kahve makineleri veya cezveler gibi değildir. Üzerinde bulunan dereceler sayesinde ayarlanarak kahve pişirilir. Ve kumda pişen kahve, isteyen kişilere servis edilir.